
Kolme kuplivaa kesän juhliin – jokaiselle jotakin
Kesä on juhlien ja yhdessäolon aikaa – valmistujaiset, häät ja muut kesäiset kokoontumiset täyttävät kalenterin. Mikä olisikaan parempi tapa kohottaa malja, kuin lasillinen kuohuvaa? Seuraavaksi esittelen kolme erilaista kuohuvaa kesän juhlahetkiin: täysin alkoholiton, kevyempi matala-alkoholinen sekä perinteinen kuohuviini. Jokaiselle löytyy sopiva kupliva valinta!
Mionetto 0.0 % Alcohol free – Alkoholiton arvostetulta Proseccon tuottajalta
Ensimmäisenä esittelyssä Proseccon tuottajana tunnettu Mionetto, joka on tuonut markkinoille täysin alkoholittoman kuohujuoman. Mionetto 0.0 % on valmistettu Veneton alueen Clera rypäleistä tankkikäymismenetelmällä. Alkoholi on saatu pois haihduttamalla vakuumi tislaus-menetelmällä. Hellävarainen menetelmä säilyttää viinin luonnolliset aromit mahdollisimman hyvin. Mionetto 0 % on puolikuiva ja sokeria tässä kuohuvassa on 19 g/l.

Kuohuviinissä on kaunis kirkas, vaaleanvihertävä sävy. Kuplat ovat pienet ja eloisat. Hedelmäisessä tuoksussa sitrushedelmiä, vihreää omenaa, päärynää ja hieman kukkaisuutta. Maku on puolikuiva ja raikkaan hedelmäinen. Mionetto 0.0 % on raikas ja tyylikäs valinta kesän juhlahetkiin. Se sopii mainiosti alkumaljaksi tai buffetpöytään tarjottavaksi esimerkiksi pienten suolaisten herkkujen kanssa. Tarjoile viileänä, noin 10-12 asteisena, jolloin sen raikkaus pääsee parhaiten oikeuksiinsa. Mionetto 0.0 % on helposti saatavilla hyvin varustelluista ruokakaupoista sekä Alkosta.
Lindauer Sparkling Extra Dry 8 % – Erinomainen vähäalkoholinen kuohuviini
Uudesta-Seelannista lähtöisin oleva Lindauer on tunnettu erityisen hyvästä hinta-laatusuhteestaan, eikä Lindauer Sparkling Extra Dry 8 % ole poikkeus. Tämä matala-alkoholinen kuohuviini on runsas ja luonteikas – juuri kuten talon tyyliin kuuluu. Vaikka brändi on uusiseelantilainen, tämä kuohuviini on valmistettu Australiassa pääasiassa Chardonnay- ja Pinot Noir -rypäleistä. Mukana on myös pieniä määriä Colombard-, Sauvignon Blanc- ja Verdelho-lajikkeita, jotka tuovat viiniin vivahteikkuutta. Sokeria on 15 g/l, mikä tekee Lindauerista hieman kuivemman vaihtoehdon verrattuna Mionetto 0.0 %:aan.

Lindauer Sparkling Extra Dry 8 % hurmaa kirkkaalla, vaaleankeltaisella sävyllään ja hienojakoisilla, eloisilla kuplillaan. Tuoksu on raikkaan hedelmäinen – siitä voi erottaa sitrushedelmiä, vihreää omenaa, päärynää sekä aavistuksen yrttisyyttä. Viinin hyvä hapokkuus tuo tasapainoa sen runsaaseen ja hedelmäiseen makuun, joka toistaa tuoksun vivahteet.
Maku on puolikuiva tai kuivahko, ja kokonaisuus on tyylikäs sekä helposti lähestyttävä. Lindauer Sparkling Extra Dry 8 % on erinomainen valinta maljan nostamiseen tai tarjottavaksi pienten suolaisten herkkujen kanssa. Tarjoile hyvin viilennettynä, noin 10-asteisena. Tuote on laajasti saatavilla ruokakaupoista ja Alkosta.
Mont-Ferrant Americano Organic Cava Brut Nature – Edullinen, mutta tyylikäs Cava
Viimeisenä esittelyssä on Mont-Ferrant Americano – luomu-cava yhdeltä Espanjan vanhimmista cavataloista. Tämä elegantti kuohuviini on valmistettu perinteisellä pullokäymismenetelmällä, ja se on kypsynyt kellarissa vähintään yhdeksän kuukauden ajan. Rypälesekoitus koostuu Xarel-losta, Macabeosta, Parelladasta ja Chardonnaysta, jotka yhdessä tuovat viiniin raikkautta, rakennetta ja hienostunutta aromikkuutta.
Nimensä cava on saanut viinitalon perustajalta, Agustí Vilaretilta, joka perusti Mont-Ferrantin vuonna 1865. Kuten moni espanjalainen tuohon aikaan, Agustí lähti nuorena merille ja palasi kotimaahansa vasta 45-vuotiaana. Pitkän Amerikan-matkansa vuoksi hän sai lempinimen L’Americano, joka elää nyt tämän kuohuviinin nimessä.

Mont-Ferrant Americano hurmaa kirkkaalla, vaaleankeltaisella värillään ja runsaalla, hienojakoisella kuplinnallaan. Tuoksu on moniulotteinen ja vivahteikas: siitä löytyy sitrushedelmiä, vihreää omenaa, päärynää, aprikoosia sekä aavistus savuisuutta.
Maku on kuiva, hapokas ja mineraalinen, ja se toistaa tuoksun hedelmäiset sävyt. Tämä cava on kolmikon kuivin – jäännössokeria on vain 2 g/l – ja sen alkoholipitoisuus on 11,5 %. Runsas ja ryhdikäs luonne tekee siitä erinomaisen valinnan paitsi alkumaljaksi, myös ruokapöytään, erityisesti kala- ja äyriäisruokien kumppaniksi. Tarjoile hyvin viilennettynä, noin 10-asteisena. Mont-Ferrant Americano on saatavilla Alkosta.
Kolme kuplivaa kesän juhliin – jokaiselle jotakin
Kesän juhlahetkiin löytyy kuohuviini jokaiseen makuun ja tilanteeseen. Alkoholiton Mionetto 0.0 % on raikas ja helposti lähestyttävä valinta alkumaljaksi tai buffetpöytään. Matala-alkoholinen Lindauer Sparkling Extra Dry 8 % tarjoaa runsautta ja hedelmäisyyttä kevyemmällä otteella, ja sopii mainiosti myös suolaisten herkkujen rinnalle. Kolmikon kuivin ja luonteikkain on Mont-Ferrant Americano, luomu-cava, joka hurmaa moniulotteisella maullaan ja sopii erinomaisesti myös ruokaviiniksi – erityisesti kalan kanssa.
Valitse oma suosikkisi ja kohota malja kesän kunniaksi!